Nalogow.com


  • Powiększ czcionkę
  • Czcionka standardowa
  • Zmniejsz czcionkę

Czy wiesz, że...

Nastolatki, kobiety i ludzie białej rasy najszybciej uzależniają się od nikotyny - wskazują wyniki badań ankietowych oraz testów przeprowadzonych w ostatniej dekadzie w USA i Kanadzie. Łącznie w sondażu wzięło udział ponad 22.000 osób. "Najbardziej wrażliwe na nikotynę są organizmy białych dziewcząt w wieku poniżej 18 lat, najmniej - mężczyzn po pięćdziesiątce. W tym drugim wypadku rasa nie ma już jednak większego znaczenia", mówi Denise Kandel, psycholog z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. (przesłał użytkownik Roma)(więcej ciekawostek)

 

Skutki palenia Skutki palenia

W tym artykule chcielibyśmy wymienić bezpośrednie zagrożenia związane z paleniem papierosów. Oto wykaz chorób, na które narażeni są nałogowcy w znacznie większym stopniu niż osoby niepalące.

1. Rak płuc.

To najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe wdychanie dymu tytoniowego. Objawy choroby to kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej. Efekty leczenia raka płuca są niezadowalające i najważniejsze znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z tego powodu ma zwalczanie nałogu palenia papierosów.

2. Utrata włosów.

Palenie papierosów osłabia system immunologiczny co powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje i choroby, między innymi na toczeż rumieniowaty, który może powodować owrzodzenia jamy ustnej, wysypkę na twarzy, głowie i ramionach oraz prowadzić do utraty włosów.

3. Katarakta (zaćma).

Nałóg ten w istotny sposób przyczynia się do pojawienia bądź pogorszenia już występujących chorób oczu. Ryzyko zachorowania na zaćmę jest u osób palących papierosy o 40% wyższe niż u osób niepalących. Palenie przyczynia się do rozwoju katarakty na dwa sposoby:

1) poprzez mechaniczne podrażnianie oczu dymem papierosowym

2) w wyniku wprowadzania do płuc substancji chemicznych, które wraz z krwią przedostają się do wszystkich organów ciała, w tym do gałki ocznej.

Palenie papierosów przyczynia się również do degeneracji plamki żółtej. Ta część oka jest odpowiedzialna za ostre widzenie, co umożliwia czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy, kolorów i szczegółowe widzenie poszczególnych elementów złożonego obiektu. Zwyrodnienie plamki żółtej w konsekwencji prowadzi do ślepoty. Mimo, że obydwie choroby ujawniają swe negatywne skutki dopiero w podeszłym wieku należy wiedzieć, że proces ten może zacząć się wcześniej mimo braku wyraźnych objawów.

4. Wiotczenie i marszczenie się skóry.

Nałogowe palenie papierosów powoduje utratę cennych protein, zapewniających skórze elastyczność i ładny wygląd. Witamina A spełnia wiele ważnych fizjologicznych funkcji, w tym utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Niedobór protein i witamin prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra palaczy jest sucha, szorstka, poznaczona siatką licznych, cienkich zmarszczek, szczególnie głębokich w okolicach ust i oczu.

5. Utrata słuchu.

Ponieważ palenie powoduje większe przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, a co za tym idzie zwężenie światła naczyń i zmniejszenie dopływu krwi do m.in. ucha wewnętrznego, palacze zaczynają tracić słuch w znacznie młodszym wieku niż osoby niezwiązane w żaden sposób z nałogiem. Są również w o wiele większym stopniu narażeni na utratę słuchu w związku z licznymi, nawracającymi infekcjami uszu.

Również tolerancja palaczy na hałas jest znacznie zmniejszona. Infekcje ucha środkowego zdarzają się u osób palących nawet trzykrotnie częściej niż u niepalących, większe jest także ryzyko komplikacji w wyniku infekcji, prowadzące do chorób takich jak zapalenia opon mózgowych czy porażenie nerwu twarzowego.

6. Rak skóry.

Wbrew powszechnym opiniom samo palenie tytoniu nie powoduje czerniaka złośliwego lecz faktem jest jak znacząco przyczynia się ono do powikłań w trakcie przebiegu tej choroby. Z kolei ryzyko zachorowania na inny nowotwór złośliwy skóry - raka kolczystokomórkowego objawiającego się łuskowatymi, czerwonymi wykwitami guzowatymi i wrzodziejącymi na skórze, wzrasta u palaczy prawie dwukrotnie.

7. Próchnica zębów.

Papierosy zmieniają środowisko chemiczne jamy ustnej powodując narastanie płytki nazębnej, żółknięcie zębów i przyspieszając proces próchniczy. Palacze są półtora raza bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.

8. Rozedma płuc.

Oprócz raka płuc, osoby palące cierpią często na rozedmę płuc, która upośledza zdolność tego narządu do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. Bywają przypadki gdy konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi oddychanie.

Chroniczne u palaczy zapalenie oskrzeli z powstawaniem ropnej wydzieliny śluzowej prowadzi do bolesnego kaszlu i problemów z oddychaniem!

9. Osteoporoza.

Tlenek węgla, najbardziej trująca substancja wchodząca w skład spalin samochodowych i dymu papierosowego, przedostaje się do krwi znacznie szybciej niż tlen. Upośledza funkcje organów o 15%, zmniejszając tym zdolność przenoszenia tlenu. Wpływa to negatywnie również na tkankę kostną. Kości tracą swoją gęstość a co za tym idzie są znacznie bardziej podatne na złamania, sam okres leczenia zaś często wydłuża się. Palacze są również w znacznym stopniu narażeni na choroby kręgosłupa. Badania wskazują, że palący robotnicy są pięć razy bardziej niż niepalący narażeni na pourazowe bóle krzyża.

10. Choroby serca.

Jeden z każdych trzech zgonów na świecie spowodowany jest chorobami serca i naczyń krwionośnych. Palenie jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tego typu choroby. Palenie przyspiesza rytm pracy serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do wzrostu ryzyka choroby nadciśnieniowej i upośledzenia przepływu krwi wiodącego m.in. do zawału mięśnia sercowego.

11. Owrzodzenie żołądka.

Palenie powoduje zmniejszenie odporności organizmu ludzkiego na bakterie powodujące owrzodzenie żołądka. Upośledza również zdolność żołądka do neutralizowania kwasów żołądkowych wydzielających się po jedzeniu co powoduje uszkodzenie ścian żołądka przez nadmiar kwasu. Owrzodzenia te niełatwo wyleczyć.

12. Choroba Bürgera.

Choroba ta znana także jako zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, powoduje stan zapalny tętnic, żył i nerwów obwodowych, zwłaszcza w kończynach dolnych, prowadząc do zatrzymania krążenia krwi. Występuje najczęściej u młodych mężczyzn palących papierosy. Palący tytoń stanowią ok. 90% wszystkich przypadków. Część przypadków związana jest z żuciem tytoniu oraz przyjmowaniem tabletek lub używaniem plastrów nikotynowych. W najtrudniejszych przypadkach konieczna jest nawet amputacja kończyn.

13. Rak trzonu macicy i ryzyko poronienia.

Oprócz znacznego wzrostu ryzyka raka szyjki i trzonu macicy, udowodniono iż palenie papierosów powoduje obniżenie zdolności zajścia w ciążę; grozi także licznymi komplikacjami podczas ciąży i połogu.

Palenie podczas ciąży skutkuje niską wagą urodzonych niemowląt i osłabieniem ich systemu immunologicznego. Ryzyko raka trzonu macicy wzrasta u kobiet palących trzykrotnie. Wzrasta również ryzyko wewnątrzmacicznej śmierci płodu w wyniku niedotlenienia i zmian zwyrodnieniowych łożyska spowodowanych skażeniem organizmu tlenkiem węgla i nikotyną, które wchodzą w skład dymu papierosowego.

14. Degeneracja plemników.

Palenie może powodować zniszczenie lub degenerację DNA plemników, co w efekcie prowadzić może do deformacji płodu lub poronienia. Również problem bezpłodności jest znacznie częstszy u palaczy. Badania dowiodły, że dzieci palących mężczyzn chorują na raka znacznie częściej niż dzieci ojców niepalących. Palenie zmniejsza również znacząco liczbę plemników w spermie oraz zmniejsza ilość krwi docierającej do penisa, co może być przyczyną impotencji.

15. Przebarwienia palców.

Substancje smoliste w dymie papierosowym oddziaływują na skórę palców i na paznokcie powodując ich przebarwienia na nieestetyczny żółtobrązowy kolor.

 

Warto?

Ankieta

Jakie środki pomogły Ci rzucić?

Wyniki
Jesteś w: Jak rzucić Artykuły Skutki palenia