Nalogow.com


  • Powiększ czcionkę
  • Czcionka standardowa
  • Zmniejsz czcionkę

Czy wiesz, że...

Pierwszy na świecie zakaz palenia został wydany przez Papieża Urbana VII w roku 1590. Złamanie zakazu, groziło ekskomuniką każdemu, kto odważy się palić we wnętrzu bądź przedsionku kościoła. Zakaz ten dotyczył także: żucia tytoniu, palenia fajki oraz wciągania tytoniu przez nos. (więcej ciekawostek)

 

Skutki palenia Skutki palenia

W tym artykule chcielibyśmy wymienić bezpośrednie zagrożenia związane z paleniem papierosów. Oto wykaz chorób, na które narażeni są nałogowcy w znacznie większym stopniu niż osoby niepalące.

1. Rak płuc.

To najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe wdychanie dymu tytoniowego. Objawy choroby to kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej. Efekty leczenia raka płuca są niezadowalające i najważniejsze znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z tego powodu ma zwalczanie nałogu palenia papierosów.

2. Utrata włosów.

Palenie papierosów osłabia system immunologiczny co powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje i choroby, między innymi na toczeż rumieniowaty, który może powodować owrzodzenia jamy ustnej, wysypkę na twarzy, głowie i ramionach oraz prowadzić do utraty włosów.

3. Katarakta (zaćma).

Nałóg ten w istotny sposób przyczynia się do pojawienia bądź pogorszenia już występujących chorób oczu. Ryzyko zachorowania na zaćmę jest u osób palących papierosy o 40% wyższe niż u osób niepalących. Palenie przyczynia się do rozwoju katarakty na dwa sposoby:

1) poprzez mechaniczne podrażnianie oczu dymem papierosowym

2) w wyniku wprowadzania do płuc substancji chemicznych, które wraz z krwią przedostają się do wszystkich organów ciała, w tym do gałki ocznej.

Palenie papierosów przyczynia się również do degeneracji plamki żółtej. Ta część oka jest odpowiedzialna za ostre widzenie, co umożliwia czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy, kolorów i szczegółowe widzenie poszczególnych elementów złożonego obiektu. Zwyrodnienie plamki żółtej w konsekwencji prowadzi do ślepoty. Mimo, że obydwie choroby ujawniają swe negatywne skutki dopiero w podeszłym wieku należy wiedzieć, że proces ten może zacząć się wcześniej mimo braku wyraźnych objawów.

4. Wiotczenie i marszczenie się skóry.

Nałogowe palenie papierosów powoduje utratę cennych protein, zapewniających skórze elastyczność i ładny wygląd. Witamina A spełnia wiele ważnych fizjologicznych funkcji, w tym utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Niedobór protein i witamin prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra palaczy jest sucha, szorstka, poznaczona siatką licznych, cienkich zmarszczek, szczególnie głębokich w okolicach ust i oczu.

5. Utrata słuchu.

Ponieważ palenie powoduje większe przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, a co za tym idzie zwężenie światła naczyń i zmniejszenie dopływu krwi do m.in. ucha wewnętrznego, palacze zaczynają tracić słuch w znacznie młodszym wieku niż osoby niezwiązane w żaden sposób z nałogiem. Są również w o wiele większym stopniu narażeni na utratę słuchu w związku z licznymi, nawracającymi infekcjami uszu.

Również tolerancja palaczy na hałas jest znacznie zmniejszona. Infekcje ucha środkowego zdarzają się u osób palących nawet trzykrotnie częściej niż u niepalących, większe jest także ryzyko komplikacji w wyniku infekcji, prowadzące do chorób takich jak zapalenia opon mózgowych czy porażenie nerwu twarzowego.

6. Rak skóry.

Wbrew powszechnym opiniom samo palenie tytoniu nie powoduje czerniaka złośliwego lecz faktem jest jak znacząco przyczynia się ono do powikłań w trakcie przebiegu tej choroby. Z kolei ryzyko zachorowania na inny nowotwór złośliwy skóry - raka kolczystokomórkowego objawiającego się łuskowatymi, czerwonymi wykwitami guzowatymi i wrzodziejącymi na skórze, wzrasta u palaczy prawie dwukrotnie.

7. Próchnica zębów.

Papierosy zmieniają środowisko chemiczne jamy ustnej powodując narastanie płytki nazębnej, żółknięcie zębów i przyspieszając proces próchniczy. Palacze są półtora raza bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.

8. Rozedma płuc.

Oprócz raka płuc, osoby palące cierpią często na rozedmę płuc, która upośledza zdolność tego narządu do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. Bywają przypadki gdy konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi oddychanie.

Chroniczne u palaczy zapalenie oskrzeli z powstawaniem ropnej wydzieliny śluzowej prowadzi do bolesnego kaszlu i problemów z oddychaniem!

9. Osteoporoza.

Tlenek węgla, najbardziej trująca substancja wchodząca w skład spalin samochodowych i dymu papierosowego, przedostaje się do krwi znacznie szybciej niż tlen. Upośledza funkcje organów o 15%, zmniejszając tym zdolność przenoszenia tlenu. Wpływa to negatywnie również na tkankę kostną. Kości tracą swoją gęstość a co za tym idzie są znacznie bardziej podatne na złamania, sam okres leczenia zaś często wydłuża się. Palacze są również w znacznym stopniu narażeni na choroby kręgosłupa. Badania wskazują, że palący robotnicy są pięć razy bardziej niż niepalący narażeni na pourazowe bóle krzyża.

10. Choroby serca.

Jeden z każdych trzech zgonów na świecie spowodowany jest chorobami serca i naczyń krwionośnych. Palenie jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tego typu choroby. Palenie przyspiesza rytm pracy serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do wzrostu ryzyka choroby nadciśnieniowej i upośledzenia przepływu krwi wiodącego m.in. do zawału mięśnia sercowego.

11. Owrzodzenie żołądka.

Palenie powoduje zmniejszenie odporności organizmu ludzkiego na bakterie powodujące owrzodzenie żołądka. Upośledza również zdolność żołądka do neutralizowania kwasów żołądkowych wydzielających się po jedzeniu co powoduje uszkodzenie ścian żołądka przez nadmiar kwasu. Owrzodzenia te niełatwo wyleczyć.

12. Choroba Bürgera.

Choroba ta znana także jako zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, powoduje stan zapalny tętnic, żył i nerwów obwodowych, zwłaszcza w kończynach dolnych, prowadząc do zatrzymania krążenia krwi. Występuje najczęściej u młodych mężczyzn palących papierosy. Palący tytoń stanowią ok. 90% wszystkich przypadków. Część przypadków związana jest z żuciem tytoniu oraz przyjmowaniem tabletek lub używaniem plastrów nikotynowych. W najtrudniejszych przypadkach konieczna jest nawet amputacja kończyn.

13. Rak trzonu macicy i ryzyko poronienia.

Oprócz znacznego wzrostu ryzyka raka szyjki i trzonu macicy, udowodniono iż palenie papierosów powoduje obniżenie zdolności zajścia w ciążę; grozi także licznymi komplikacjami podczas ciąży i połogu.

Palenie podczas ciąży skutkuje niską wagą urodzonych niemowląt i osłabieniem ich systemu immunologicznego. Ryzyko raka trzonu macicy wzrasta u kobiet palących trzykrotnie. Wzrasta również ryzyko wewnątrzmacicznej śmierci płodu w wyniku niedotlenienia i zmian zwyrodnieniowych łożyska spowodowanych skażeniem organizmu tlenkiem węgla i nikotyną, które wchodzą w skład dymu papierosowego.

14. Degeneracja plemników.

Palenie może powodować zniszczenie lub degenerację DNA plemników, co w efekcie prowadzić może do deformacji płodu lub poronienia. Również problem bezpłodności jest znacznie częstszy u palaczy. Badania dowiodły, że dzieci palących mężczyzn chorują na raka znacznie częściej niż dzieci ojców niepalących. Palenie zmniejsza również znacząco liczbę plemników w spermie oraz zmniejsza ilość krwi docierającej do penisa, co może być przyczyną impotencji.

15. Przebarwienia palców.

Substancje smoliste w dymie papierosowym oddziaływują na skórę palców i na paznokcie powodując ich przebarwienia na nieestetyczny żółtobrązowy kolor.

 

Warto?

Komentarze  

 
+1 #24 graszyd 2015-08-12 07:07
Paliłem 50 lat i powiem pisząc WARTO nie palić.Wiem o tym od 5 miesięcy.
Cytować
 
 
#23 Michał1983 2014-10-24 06:19
paliłem 16 lat od 16-tego roku życia i mam problemy żołądkowe wieczna zgaga itp.. już czas na zmianę od wczoraj postanowiłem kategorycznie odstawić to kur....o !!
Cytować
 
 
-5 #22 justa 2013-12-28 21:08
Ja planuję rzucić palenie właśnie niedawno dowiedziałam się że m.in. ma też szkodliwy wplyw na oczy. Dlatego zaczęłam brać suplement diety dla oczu vitrum vision. Oprócz tego że ma wszytskie witaminy i minerały niezbędne dla zdrowego widzenia to dodatkowo chroni wzrok przed działaniem szkodliwych rodników.
Cytować
 
 
#21 Adamex 2013-11-24 03:15
u
Cytować
 
 
+1 #20 malgoosia 2013-08-09 14:46
Ja podczas palenia mam mdlosci ,dolegliwoscci zoladkowe,bole glowy a co najgorsze klopoty stomatologiczne .Koniec czas rozpoczac walke i zadbac o zdrowie !!!
Cytować
 
 
+3 #19 Martolena 2013-06-24 06:24
Matko z córką!!! A ja się idiotka dziwię, dlaczego mi włosy wypadają.
Cytować
 
 
+2 #18 GOSIA... 2013-05-18 09:03
Witam was wszystkich ,ja paliłam długo ale mialam przerwy miedzy ciąza i karmieniem wtedy nie paliłam po skonczeniu karmienia wrociłam znow do nalogu chialam zucic i rzuciłam palenie niepalac 6 lat znow zaczelam i był to najwiekszy blad teraz znow w rzucam i mysle ze nie wroce do nalogu prosze tylko Boga aby mi dal siły w walce z tym wstretnym nalogiem i mysle sobie ze najlepiej jest od razu rzucic bez wspomagaczy tylko silna determinacja wola pomoze zwyciezyc mam nadzieje ze wytrwam
Cytować
 
 
+2 #17 G 2013-04-17 18:29
mam 15 lat, paliłam od jakichś 2 lat. ostatnio byłam u dentysty i okazało się że mam problem nr 7. dentystka spojrzała na mnie krzywo i powiedziała mojemu ojcu że to przez dojrzewanie (co jest oczywiście nieprawdą). tak się przeraziłam, że przestałam, pół roku już jestem niepaląca i czuję się lepiej :)
zaraz się pojawią pewnie komentarze że jestem głupia czy coś, ale ja już wiem że nie powinnam była w ogóle zaczynać i dotykać tego świństwa.
Cytować
 
 
+1 #16 Agrest 2013-04-07 17:49
Cytuję Nieznajoma:
Cytuję Parldro:
Artykuł jest ok. Tylko zastanawia mnie dlaczego czacha na zdjęciu pali blanta.


Chodzi o to ,że ta osoba która paliła papierosy zginęła, a więc dlatego jest czaska , czyli podsumowując przez palenie umarła :{ i tak samo dzieje się z nami... :-?

to wiadomo ale czemu blanta a nie papierosa ;]
Cytować
 
 
#15 Nieznajoma 2013-04-06 16:26
Cytuję Parldro:
Artykuł jest ok. Tylko zastanawia mnie dlaczego czacha na zdjęciu pali blanta.


Chodzi o to ,że ta osoba która paliła papierosy zginęła, a więc dlatego jest czaska , czyli podsumowując przez palenie umarła :{ i tak samo dzieje się z nami...
Cytować
 
 
+7 #14 Parldro 2012-03-29 06:29
Artykuł jest ok. Tylko zastanawia mnie dlaczego czacha na zdjęciu pali blanta.
Cytować
 
 
+1 #13 marekf11 2011-11-12 10:01
Cytuję Gościówa:
No proszę Mareczku11 a taki byłeś pewny siebie i wolny od nałogu i się przejechałeś?


Co znaczy przejechałeś??? Byłem pewny siebie i jestem... niepale i niechce palic. Niezarzekam sie ze w przyszłosci juz nie zapale bo niewiem co mi zycie zafunduje i nigdy nie mówie ''nigdy''...Prawdą jest ze w ciągu całego roku zapalilem kilka fajek nie ukrywam tego ale potrafie wyciągnąć z tego wnioski. Zauwarz ze niektórzy zapala jednego i wracaja do nałogu, Ja zapalilem kilka i jakos daje rade. Na chwile obecna niepale i mysle ze nie bede palił... pozdr,,,
Cytować
 
 
+3 #12 Jagna 2011-07-10 17:41
Witaj marekf11 pewnie masz rację to o czym napisaleś.Jeżeli nie masz skutków ubocznych to jesteś szczęściarzem.Ja nie palę blisko 8 miesięcy i nadal mi coś dolega.Stracilam nadzieję,że mi kiedyś minie? Oczywiście jestem zadowolona,że nie palę,ale to nie wystarcza,żeby poczuć się szczęśliwą. Pozdrawiam.
Cytować
 
 
-1 #11 2011-07-10 16:13
Teresa, jesli chcesz sie wypowiadac publicznie to naucz sie najpierw jezyka polskiego!
Cytować
 
 
-1 #10 sun1986shine 2011-06-16 04:19
[quote name="diuk"]Teresa,cos mi sie wydaje ,ze dzialasz na polecenie tego calego cudotworcy-dr Gordona....
ISTNIEJA CUDOWNE METODY I NIE MUSISZ CIERPIEC I PLAKAC I SIE ZLOSCIC!!!!!!! SPRUBOJ, JAK NIE PODZIALA TO WTEDY POWIEDZ: NA MNIE NIE DZIALA BO JESTEM WYJATKOWA!!!! A NIE UOGOLNIAJ ZE NIE MA ... BO TY NIE WIERZYSZ.... od dawna leki sa juz testowane na cukrzyce, raka, hiv, aids, bialaczke, zoltaczke i reszte"nieuleczalnych" chorob!!! slyszalas kiedys o Armstrong'u? 5 roznych rakow na raz w jednym ciele zostaly wykryte.... wszystkie zostaly uleczone!!!! masz jakies wytlumaczenie??? oczywiscie nie kazdy ma takie szczescie... dlatego zucamy i jeszcze jedno...
moja mama miala raka, przeszla przez dluuuuga hospitalizacje operacje itd. i tez mowila ze to coda jej lekarz prowadzacy to codotworca!!! tez teraz jak robi badania to nie ma komorek rakowych... cod czy przypadek?? a moze poprostu medycyna idzie na przod?? jaka kolwiek tego jest przyczyna to takie zeczy sie zdazaja!!! tyle ze jak cos brzmi swietnie to od razu weszymy w tym spisek... a szkoda, bo w tym samym momencie zamykamy oczy na roznorodne drogi.
Cytować
 
 
+2 #9 2011-06-14 20:28
nie pale boze dziekuje ci jestem wolna 10 lat palenia plus to co 24 na dobe wdychałam jako małe dziecko
Cytować
 
 
+1 #8 diuk 2011-05-04 10:28
Teresa,cos mi sie wydaje ,ze dzialasz na polecenie tego calego cudotworcy-dr Gordona.Nie wymyslaj historii.Nie ma zadnych cudownych terapii i nawet ten twoj cudotworca nic nie poradzi. Nie rob ludziom zbednych nadziei.Najlepiej zajmij sie czyms pozytecznym.
Cytować
 
 
+7 #7 Skorpionica 2011-03-11 08:19
Cytat:
11. Owrzodzenie żołądka.
to był skutek mojego palenia a najgorsze w tym wszystkim było to ,że czym bardziej mnie bolał żołądek tym więcej paliłam ( nie jadłam ,tylko paliłam) to było chore,ale nie umiałam sobie odmówić fajeczki,aż kiedyś powiedziałam STOP i od 3 tygodni nie palę i wiecie co ? czuję się zdecydowanie lepiej no i mam nadzieję ,że już nigdy nie popełnię tego błędu co 20 lat temu i nie zacznę palić :)
Cytować
 
 
+3 #6 marekf11 2010-12-01 12:08
rzucajcie żebybylo nas więcej
Cytować
 
 
+7 #5 marekf11 2010-12-01 12:07
Najdziwniejsze jest to że osoba niepaląca nie potrafi cieszyć sie z tego że nie pali niż osoba która wlaśnie rzucila lub nie pali od jakiegoś czasu. Ja nie palę juz jakis czas i jestem wniebowzięty że najgorsze mam juz za sobą. Czytalem na forach że ponoć występuja jakieś skutki uboczne tzn. bóle glowy podwyższone ciśnienie itd. Ja palilem ok. 20 lat 20 fajek dziennie przy piwku czasami wiecej i powiem szczerze ze ten okres zwany kryzysem tzn. kilka pierwszych dni lub tygodni przeszedl u mnie wyjątkowo lagodnie. Slyszalem że jest cos takiego jak nastepna fala kryzysu, nastepuje ona okolo pól roku po rzuceniu. Póki co narazie jestem twardy i sie nie poddaje uzbrajam się w sily i czekam na nadejście kolejnej ,,fali''.
Pozdrawiam tych ktorzy rzucili i tych którzy chca rzucic . naprawde potrzebna jest tylko silna wola żadne plastry czy leki, i czytac jak najwiecej o wadach i zaletach palenia o ile te drugie wogóle są .. Naprawde to buduje.....
Cytować
 

Ankieta

Jakie środki pomogły Ci rzucić?

Wyniki
Jesteś w: Jak rzucić Artykuły Skutki palenia