Nalogow.com


  • Powiększ czcionkę
  • Czcionka standardowa
  • Zmniejsz czcionkę

Czy wiesz, że...

Rewolucyjnym dla przemysłu tytoniowego okazało się dodawanie amoniaku przy produkcji papierosów. Przez wiele lat producenci tytoniu zarzekali się, że amoniak stosuje się jedynie w celu poprawienia „smaku” papierosów. Prawda leżała zupełnie gdzie indziej. Otóż okazało się, że amoniak reagując z solami nikotyny uwalnia swoją wolną formę, co w rezultacie prowadzi do zwiększenia wpływu nikotyny na organizm. Dzięki temu zabiegowi tanim kosztem uzyskano mocniejszy efekt uzależniający. (więcej ciekawostek)

 

Inne sposoby na rzucenie palenia
sposoby na rzucenie palenia

Syndrom pierwszego tygodnia

Najtrudniejszym etapem procesu rzucania palenia jest pierwszych kilka dni. Wtedy to organizm zaczyna buntować się z powodu braku nikotyny, która do tej pory była regularnie dostarczana. Z myślą o osobach, które nie zawsze są w stanie same poradzić sobie z nałogiem powstała tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NRT).

Nałóg fizyczny a nałóg psychiczny

Okres tuż po rzuceniu to najtrudniejszy etap rozstawania się z paleniem, ponieważ wtedy walczymy z nałogiem fizycznym. Nikotynowe środki zastępcze mogą pomóc w przetrwaniu tego okresu. Warto wykorzystać je już - a może przede wszystkim - we wczesnym stadium. Po ustąpieniu głodu nikotynowego, dużo łatwiejsze będzie poradzenie sobie z psychiczną stroną nałogu.

Jak stosować NRT

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów nikotynowej terapii zastępczej (NRT). Terapia zastępcza ułatwia poradzenie sobie z objawami głodu nikotynowego i zwiększa szanse na skuteczne rzucenie palenia. A ponieważ wprowadzana jest do organizmu inną drogą niż nikotyna w papierosach - znacznie mniej uzależnia. Terapia zastępcza, w przeciwieństwie do papierosów, nie zawiera smoły, trucizn ani tlenku węgla – a więc nie jest rakotwórcza. Zakupu można dokonać bezpośrednio w aptece i stosować według instrukcji na opakowaniu. Terapia zastępcza jest przeznaczona dla większości dorosłych, jednak jak w przypadku każdego lekarstwa przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży i osób z chorobami przewlekłymi.

Rodzaje nikotynowej terapii zastępczej


PLASTRY NIKOTYNOWE

bardzo często używane przez palaczy, można je nosić całą dobę (plastry 24-godzinne) lub tylko w ciągu dnia (plastry 16-godzinne

MIKROTABLETKI

to zawierające nikotynę małe tabletki, które rozpuszczają się pod językiem.

PASTYLKI

nikotyna uwalnia się z pastylek w trakcie powolnego ssania, co zwykle trwa około 20-30 minut.

NIKOTYNOWY AEROZOL DO NOSA

dostarcza szybką i skuteczną dawkę nikotyny poprzez nabłonek nosa.

INHALATORY

podobnie jak plastykowy papieros, inhalator uwalnia dym nikotynowy, absorbowany poprzez jamę ustną i gardło. Jest to dobry sposób dla nałogowców, którym brakuje nawyku podnoszenia papierosa do ust.

NIKOTYNOWA GUMA DO ŻUCIA

podczas żucia gumy, nikotyna wchłania się do organizmu poprzez nabłonek jamy ustnej.

Ankieta

Jakie środki pomogły Ci rzucić?

Wyniki
Jesteś w: Jak rzucić Artykuły Terapia NRT